Fernbus Simulator

Vloženo 3. 1. 2017  

 

  Tak jsem se nechal zlákat slevou na Steamu a hru jsem si koupil. I když jsem četl různé recenze hry a říkal jsem si, že to nebude uplně až tak hrozné, jak někteří psali - opak je pravdou. Myslím si, že by to měla být hra s předběžným přístupem a ne plná hra. Těch chyb a bugů co je ve hře, je až neskutečné, že to výrobce neviděl???? Nebo spíš viděl, ale vykašlal se na to a hru vydal aby vydělal 30 EU no !!!!! Já jí kupoval za 20, a i to se mě zdá moc v porovní s ATS.

     Začnu tím, že hra nemá žádný ekonomický model. Jezdíte, vozíte zákazníky a získáváte zkušenostní body, díky kterým se vám otvírají další možnosti ve hře. Ale po odježdění cca 6 -7 zakázek máte všechno otevřené a potom už jen stoupáte v žebříčku na internetu. Nevím, zda bude změna, protože když zajedete na benzinku, tak tam je tabulka na nákup paliva za peníze (ty ale nevyděláváte). Peníze nezískáváte ani za prodej lístků - jen xp body.

     A nyní k těm chybá, kterých je značně:

 • jízda na červenou není nijak sankciována ani třeba hláškou "jízda na červenou" (překročení rychlosti je oznámeno)
 • AI řidičů je děs a hrůza. Na křižovatkách jim trvá šíleně dlouho, než se rozjedou. Mnohdy se ani nerozjedou a po chvíli najednou auta před vámi zmizí. Tohle se stává dost často.
 • auta se zjičehio nic zastaví a nic se neděje. Musíte je objet. Tohle se stává i na uzávěrce silnice a nutnost najet na objížďku. Auta najedou jakoby na přejetí do pruhu a tam se zastaví. Takže je pracně objíždíte.
 • najedete na dálnici a najednou je před vámi uzavřená silnice jakoby silniční kontrolou, ale ta tam není a nemůžete jet dál. Dál nemůže ani AI. Dneska se mě stalo že jsem potřeboval do města xy a byla tato uzávěra. Tak jsem zrušil hru a vyjel jsem tam z druhé strany - ha, také uzávěra. Takže se do toho města vlastně nedostanete angry  Nějhorší je, že když je možná uzávěra patrná policejní autem na příč silnice, tak objížďka je klidně 140 km navíc, protože tam žádná jiná bližší silnice nevede (ani okrska), a jedete šílenou oklikou, takže nemáte šanci jet podle jízdního řádu. Tohle je ten nejhorší bug ve hře (je na několika různých místech) a dost mě už s prominutím se..e!!!
 • jedete po silnici a u té je značka 100, takže jedete sto, ale na GPS máte 80 a dostanete pokutu. Takovýchto zmatených značek je plno. Taky vjíždíte do města, na GPS je 100, tak jedete a najednou vás vyfotí radar, protože jste měli jet 50
 • trest za nedodrženou bezpečnou vzdálenost je taky dobrej, protože nikdy nevím, co jsem provedl špatně.
 • jakmile přejedete zbržďovací pásy trochu vetší rychlostí, tak to hlásí jízdu mimo silnici surprise takže musíte přes ně hodně pomalu, spíše krokem.
 • ve hře je ve statistice kolonka "spojení s centrálou". Tohle je paráda, protože nevím jak se s centrálou spojit. O ní není nic ani v manuálu, který je hodně strohý. Takže nevím frown  To že musím po každém vyjetí ze zastávky pustit pasažérům hlášení, jsem zjistil taky náhodou, když jsem zkoušel tlačítka v autobusu - skoro všechna jsou funkční.
 • fyzika autobusu docela dobrá, ale když jedete a nastavíte si tempomat, tak vás žádný kopec nezpomalí. Autobus jede pořád stejnou rychlostí. Automatická převodovka nic moc, ale nic jiného není. Ano, můžete zvolit ze tří variant zařazené rychlosti automatu, ale nezjistil jsem jaksi mezi nimi žádný rozdíl.
 • když jedete dlouhou trasu a máte povinnou přestávku, tak není kde zastavit, protože parkovišť je pomálu a tím pádem jste špatně hodnoceni za nedodržení přestávky. A když se pořádně nepodíváte kdy máte mít přestávku, tak se mě už stalo, že na seznamu byla na špatném místě mezi stanicemi než měla být.
 • noční jízda je o strach, protože ve zpětných zrcátkách vidítě auta na poslední chvíli, takže často při přejezdu do pruhu bouráte. Ono je v nich špatně vidět i ve dne a nejdou nastavit (grafiku zrcátek mám naplno).

     To jsou chyby, které mám v hlavě, protože jsou na každém kroku. Určitě se najdou další.

     Asi si řeknete, jestli jsou i nějaké klady... no, jak bych to napsal. Hra má potenciál, který není absolutně využit. Mohla by to být dobrá hra, ale takhle to není nic moc. Nevím, zda se bude dolaďovat a zdokonalovat, ale když jste v mapě, tak u názvu jsou na každou stranu šipky, jakoby na volbu jiné mapy. Zatím nefunkční. Vypadá to, jakoby chtěli dodat další státy. Já bych byl radši, kdyby opravili chyby a udělali ekonomiku a oni zatím na vánoce dali do Berlína vánoční výzdobu do ulic laugh.

     Taky by mohli vyladit optimalizaci, protože fps občas klesá i na 15 a běžně je kolem 18-25, víc ne. A to jsem ubral na grafice, ale nemělo to vůbec vliv. Grafika je ucházející (na SCS nemá), mají 4 roční období a před jízdou si volíte datum dle kalendáře, hodinu, možnosti počasí. To je dobrý.

     Nastavení ovládání je takové krkolomné a nastavení volantu G25 mě dalo zabrat. Až po odjetí 25 hodin a ladění jsem teprve spokojen. Vidíte, mám odjeto 25 hodin i přes všechny tyto neduhy, protože doufám, že se něco změní.

     S autobusem můžete jet max. 100 km/hodinu a to je postačující. Když vyjedete na trasu, tak potřeba spočítat rychlost, abyste jeli podle jízdního řádu, takže někdy jedete i jen 70 km a dojedete i dříve než máte. Takže ta 100 je spíš když doháníte spoždění.

     Města jsou dost veliká, ale opakují se silnice a vypadá to, že mají kusy měst zkopírované do několika měst. Takže jedete po známé silnici v neotevřeném městě crying kde jste vlastně ještě nebyli. Amatérismus!!

     Hra má kariérní mod, ale ten je takový všelijaký. Otvíráte města, získáváte achievementy a můžete si volit trasy podle sebe, třeba přes celé Německo se 6 zastávkami. Také se vám otevřou originílní trasy Flixbusu a můžete si zvolit i ty. Čas běží 1:10 takže jedna hodina je 6 minut (v ATS 3 minuty) a jízda přes Německo trvá dost dlouho. A když jsme u toho času, tak ještě jedna chybka je ve hře. Do cíle máte třeba 180 km a čas 2 hodinu. Takže nasadíte na dálnici rychlost třeba 88 km/hodinu a měli byste dojet akorát (ve městě se zdržíte, je hodně semaforů), ale chyba, klidně dojedete o 1/2 hodiny dřív. Takže to mají divně nastaveno. Někdy to vychází dobře, někdy ne.

     Tak si myslím, že jsem si vylil své srdce, ale hru i přes to všechno nezatracuju, šla by doladit, tak uvidíme..... filmeček zatím nedávám, je jich na netu plno a odráží skutečnost. Možná později wink Jen pár foteček.

 

EDIT 4.1. 2017

Včera jsem vypl náhodné události ve hře, tak uvidím co to provede. Zatím jsem nenarazil na žádnou bariéru na silnici a do problémového města jsem dorazil. Ale asi nebudou ani náhodné policejní kontroly frown uvidím a dám vědět....

EDIT 5. 1. 2017

Zjistil jsem, jak se spojit s tou centrálou. Po kontrole a prodeji jízdenek je na mobilu "Spustit jízdu" a tím se spojím jakoby s tou centrálou. Možná by tam mělo být "Oznámit jízdu"?, budu se muset podívat na originál, jestli není špatný překlad. Přidal jsem další várku obrázků - chyb... tak překlad je správný, je tam spustit jízdu

EDIT 22. 3. 2017

Tak po mnoha opravách (3x opravný patch po 2 GB!!!) se některé věci změnily. Neplánované uzávěry bez možnosti objetí jsem zatím již nenašel. Průběžně mení práce na silnicích, takže po dalším update je silnice "opravená" a uzávěra je jinde. Zajímavý přístup, ale je fajn, že nejsou uzávěry stále na stejném místě.

Jinak bohužel AI stále neinteligentní, na mnohých místech vám nedává přednost v jízdě a na férovku do vás nabourá a vám to strhne body, na semaforech jsou stále pomalí, někdy se i zniočehonic zastaví (dost často na dálnici) a to jsou potom hoňky při 100km/h. A svícení autobusu? no tragédie, i když psali, že to vylepčili i v tunelech, tak prdlačku (viz foto)..... Vývojáři se evidentně snaží opravovat, ale málo a plno chybných věcí ve hře zůstává od jejího počátku. Hlavně že udělali nový bus do hry za 15€ !!!! blázni (to je shoro polovina ceny celé hry). Místo aby opravovali pořádně chyby, tak se snaží vydělat peníze na DLC. Jsem na vážkách..... hra je i tak hratelná, ale chybí jí šťáva a jiný ekonomický systém (on není žádný) aby měl řidič motivaci vydělávat peníz a třeba vylepšovat BUS (peníze nejsou a vylepšování také ne). Ve hře je jen čerpání paliva u benziny, ale to není potřeba, protože s každou započatou jízdou je plná nádrž a vyjedu jen zlomek paliva.

 

Tři města uplně stejné zastávky a ulice. Zkrátka to jen zkopírovali jako amatéři a ani se nesnažili to změnit. To, že byla mapa jinak pootočená, aby to nebylo vidět, je od nich bláhové. Když se to natočí správně tak je to vidět na první pohled. A to že smažou jeden strom, nebo přidají trávník nic neznamená. Ale ten firemní dům v průčelí je do očí bijící, ani ten nezměnili crying a ponechali tam i ty slunečníky...


Webové stránky zdarma

Nepřihlášený